JUDOWN

MUHTEŞEM SON
JUDOWN’DA MUHTEŞEM SON

Samsun; Spor, Eğitim ve Tanıtma Vakfı (SAM-SEV)’nın Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın Dezavantajlı Gruplara Yönelik Sosyal İçerme Mali Destek Programı" kapsamında 21.05.2013 tarihinde başlattığı "JUDOWN, Down Sendromlu Çocukların Judo Eğitimi ile Rehabilitasyonu" programının belge ve plaket töreni Samsun Valisi Sn. Hüseyin Aksoy’un katılımı ile 07.06.2014 tarihinde gerçekleştirildi.

SAM-SEV Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Koordinatörü Alp ARSLAN yaptığı konuşmada “Projenin 17 adet kurum/kuruluş ve 51 kişinin gönüllü desteği ile yürütüp, tamamladık, 110.000-TL’yi bulan proje bütçemiz için OKA’dan 79.344-TL’lik destek aldık. 30 Down Sendromlu çocuğumuzla başladığımız eğitimleri aramıza daha sonradan katılanlar ile beraber 32 kişi olarak tamamladık. Proje süresince 8 çocuğumuz sarı kuşak almaya hak kazandı. Judo eğitmenlerimizin ve gönüllü arkadaşlarımızın gözlemlerine göre projenin sonunda çocuklarımızın, Daha disiplinli hareket ettikleri, Kaslarının gelişim gösterdiği, Vücut esnekliklerinin daha da arttığı, 2 Judo tekniğine ait 18 farklı hareketi uygulayabildikleri, Kendilerine olan güvenlerinin geliştiği, Kendi aralarında ve diğer çocuklarla iletişimlerinin kuvvetlendiğine dair geri bildirimler aldık.

Down Sendromlu çocuklarımızın rehabilitasyonu üzerine olumlu sonuçlar aldığımız ve başarıyla tamamladığımız bu projenin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın ve/veya Gençlik ve Spor Bakanlığımızın ilgili birimlerinin projemizi pilot uygulama olarak değerlendirmelerini ve bundan sonraki uygulamalar için yürütücülüğünü yapmalarını arzulamaktayız.” dedi.

Samsun; Spor, Eğitim ve Tanıtma Vakfı (SAM-SEV) Yönetim Kurulu Başkanı Rüştü ARABOĞLU törende yaptığı konuşmada;

”Projemizin başlangıcından bu yana bir yılı, eğitimlerde ise 9 ayı geride bıraktık. Mali değeri yüksek, sorumlulukları olan ve yüksek riskler barındıran projemizin başarı ile bugüne ulaşması bizi ve bu işe gönüllü olarak destek veren herkesi memnun etmiştir. Amacımız, Judo Sporunun tanımı içerisinde yer alan esneklik ile Down Sendromlu çocuklarımıza spor alışkanlığı kazandırmak, kas gelişimine yardımcı olmak, aileleri ile etkili iletişim kurmalarına yardımcı olmak amaçları taşıyordu. Bugün geldiğimiz başarılı sonuçların ardında ciddi bir emek vardır. Hiçbi karşılık beklemeyen insanlar tarafından verilmiş emek. Gönüllülük esası ile yürüttüğümüz projede görev alan tüm destekçilerimize teşekkür ediyorum. Sosyal sorumluluklarının farkındalığı ile 25 yılı geride bırakan vakfımıza itibar ve iltifat gösteren başta ana sponsorumuz Yedaş, Sağlık sponsorumuz Medical Park, sponsorlarımız Onur Otomotiv, Kartaş, Cocacola, Turanlar Gıda, Ulusoy Un, firmalarına teşekkür ederiz.

Bu konulardaki hassasiyetini bildiğimiz Sayın Valimiz projemize başından itibaren ilgi göstermiş, ne zaman ihtiyacımız olsa yanımızda olmuş ve varlıkları ile destek olmuşlardır. Kendilerine kabullerinden ötürü vakfım adına teşekkür ederim.” dedi.

Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY törende yaptığı konuşmasında,’ Bu gün Samsun’da bir sivil toplum örgütünün güzel bir çalışmasının kapanış programında birlikteyiz. Down sendromlu çocuklarımıza judo eğitimi projesi ile onların toplumla entegrasyonunun sağlanması, sosyal yaşamla iç içe olmaları, uyum içinde yaşamlarını sürdürebilmeleri ve aileleri ile birlikte bu desteğin sağlanması gibi bir çok konuyu içeren güzel bir projeyi tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. SAM-SEV’in yaptığı bu çalışma engelli guruplarımız içerisindeki bir kesimin daha iyi şartlarda yaşamlarını sağlayıp, toplumla entegrasyonunu sağlayacak bir projedir. Bu sadece Samsun’da değil ülkemizde de örnek oluşturabilecek güzel bir projedir. Temennimiz bundan sonraki süreçte de bu tür projelerin sivil toplum örgütlerimiz tarafından benimsenip uygulamaya geçirilmesidir.

Bu proje hiçbir beklenti olmadan çocuklarımızın, yavrularımızın daha iyi bir konuma gelmeleri ve toplumla bütünleşmeleri adına yapılan bir çalışmadır. Bu anlamda ben SAM-SEV’in başkanı ve yönetim kurulu üyelerine çok teşekkür ediyor yürekten kutluyorum. Bu projede çocuklarının yer almasını sağlayan ailelere çok teşekkür ediyorum. Projeye katkı veren tüm kişi kurum ve kuruluşlar ile beraber projede emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum.’’dedi. Sayın Valimiz konuşmasının ardından Samsun; Spor, Eğitim ve Tanıtma Vakfı (SAM-SEV) Yönetim Kurulu Başkanı Rüştü ARABOĞLU tarafından projeye vermiş olduğu desteklerden dolayı Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY’a plaket takdim edildi. Sayın Valimiz’ de proje sponsorlarına teşekkür plaketlerini verdi.

Plaket töreni sonra tamlanan projede judo eğitimi alan çocuklar davetlilere judo gösterisi yaptı.

Program sonunda Down Sendromlu Çocukların Judo Eğitimi ile Rehabilitasyonu Projesi’ne katılan çocuklara sertifikaları Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY tarafından verildi.

Törene ayrıca Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mahmut AYDIN, SAM-SEV yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, davetliler ve Down Sendromlu çocukların aileleri katıldı."


OKA SAMSEV JUDOWN ÇALIŞMA ve SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI

Ana Sponsor                       Sağlık Sponsoru
YEDAŞ MEDİCAL PARK

Kısmi Sponsorlar
TURANLAR       KARTAŞ       RENAULT       COCA-COLA